TR / EN

Blog

Anasayfa   -   Blog   -   Japonya Araba Pazarı

Japonya Araba Pazarı

06 Aralık 2018

Japonya'da İkinci El Otomobil Müzayedesi, yani açık artırma teklif sistemine dayalı Japonya araba pazarı, kullanılmış araba ve diğer araçların satışının yapıldığı yerdir. Araba pazarları birçok ülkede bulunur fakat pek yaygın değildir, Çünkü ABD gibi birçok ülkede otomobil bayilerini korumak için açık artırma sistemi pek uygulanmaz. Japonya'da ise otomobil müzayedeleri çok popülerdir.

Yetkili firmalar Japonya araba pazarından araçlarını açık artırma sistemiyle alabilirler. Japonya otomobil endüstrisi, neredeyse her yıl milyonlarca otomobil üretip ihraç ederek Japonya'yı dünyanın en büyük ve en tanınmış ülkelerinden biri yapmıştır. Japonya'dan kullanılmış arabalar daha çok Toyota, Honda, Mazda, Mitsubishi, Nissan, Subaru, Suzuki ve Daihatsu gibi tanınmış üreticilere aittir.

Japonya Araba Pazarı

Japonya İkinci El Otomobil Müzayede sistemi, otomobil satıcıları tarafından eklenen ek maliyetleri önlediğinden, ucuz fiyatlara yüksek kaliteli ikinci el arabalar bulunabilmektedir. Japon yasalarına göre, kullanılmış araba ihalelerine üyelik ve araçlara teklif verme hakkına yalnızca bayiler sahiptir. İnsanların doğrudan otomatik açık artırmalara katılmasına izin verilmez. Sistem, insanların bilgiye erişebilmelerini sağlar, ancak ihaleler sadece profesyonellerin teklif vermesine izin verecek şekilde kurulmuştur.

Japonya'da 30'dan fazla iyi bilinen otomatik açık artırma salonu ve 200'ün üzerinde otomatik açık artırma yeri vardır. Japonya araba pazarları her gün 50.000'den fazla arabaya ev sahipliği yapar. Japonya araba pazarları pazartesiden cumartesi gününe kadar düzenlenmektedir. Japonya'da açık artırma sistemi üyesi olan araba ihracatçıları, bu açık artırmalar aracılığıyla Japonya araç pazarından alış satış yapabilmektedir.

Japonya'da Açık Artırma Sistemi ve Araba Pazarları

Japonya araba pazarında araç detaylarını ve alış prosedürlerini bilmek oldukça önemlidir. Japonya araba pazarından ikinci el araba almak için öncelikle araç detaylarının yazdığı raporu incelemek araç hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar. Açık artırma inceleme sayfası bu konuda önemli bir rol oynamaktadır. Bu sayfa, alıcı ve satıcıların araçları karşılaştırması ve uygun teklif belirlemesine olanak tanır. Japonya araba pazarı'ndaki her araç, satıcıdan bağımsız olarak, Japon otomobil müzayedehanesi tarafından yapılan incelemeden sonra tamamlanan bir muayene raporuna sahiptir. Muayene raporu, aracın durumunu belirlemede % 99,9 doğruluk sağlar. Bu da Japonya'nın dünya çapında güvenilirliğini artırmıştır.

Japonya araba pazarı'ndan araç satın almanın en büyük avantajlarından biri, düşük kilometrede temiz bir arabayı normalden çok daha düşük fiyata satın alabilmektir. Bunun en büyük sebebi ise Japonların her zaman yeni araba tercih etmelerinden kaynaklanmaktadır. İç piyasada satılamayan düşük kilometrede yeniye yakın araçlar düşük fiyatlara ihraç edilmektedir. Müşteriler ve ihracatçılar, açık artırmadaki araç için ödemek istedikleri maksimum fiyatı kararlaştırmalıdır. Çünkü ihracatçının Japonya'da araba pazarı'nda verebilecek maksimum teklifi bilmeleri müşteriyi temsil etmek adına oldukça önemlidir.

Japonya'da ikinci el otomobil ihalelerindeki fiyatlar genellikle piyasa değerindedir. Açık artırmada satılan çok sayıda ikinci el araba olması nedeniyle, bu fiyatlandırma verileri genellikle doğrudur. Müşteriler ayrıca, ihalenin yapılmasından önceki alış tutarını, kendi adına teklif verecek olan satıcılarına bildirerek süreci başlatırlar. Bu teklif miktarı iade edilebilir veya satıcı, müşterinin isteğine göre aynı aralıkta başka bir araç önerebilir.

Japonya'da araba pazarı'nda ikinci el arabaları almanın avantajları şunlardır:

1. Düşük Fiyat: Japonya'da, açık artırmalardaki araba fiyatları düşüktür. Çünkü, Japonya'da kullanılmış arabalara sahip olmak masraflıdır. Bu, kullanılmış arabaların erken ve ucuza satılmasına neden olur. Kişiler arabaya ne kadar uzun sahip olursa maliyeti o kadar artacaktır.

2. Verimli Satış Sistemi: Yeniden satışı yapılan arabalar, Japonya'da iyi geliştirilmiş bir sistem haline gelmiştir.

3. Güvenlik: Kullanılmış arabaların açık artırma ve ihracat sürecinde yer alan herkes sorumludur ve Japonya'daki pazar güvenilirdir. Arabaların muayene raporları nettir ve en ince ayrıntıları bile barındırır.

4. Yüksek Arz: İhale için haftada 150.000 civarında araba teklif edilir.

5. Yüksek Standartlar: Japonya'daki araçlar çok iyi korunur. Bir otomobil, durumunun bağımsız ve doğru incelenmesi sayesinde açık artırmada kolaylıkla satılır.

6. Daha Fazla Ekipman: Japon araçları, çoğu ülkede navigasyon sistemleri ve alaşım jantlar bulundurur.

Japonya'da araba pazarı'nda ikinci el Otomobilleri almanın dezavantajları şunlardır:

Açık artırmalardan satın alınan araç daha önce bilinmeyen sorunlara yol açabilir. Bu durum aşağı yukarı hemen her araçta mümkündür.

Açık artırmada satın alınan araçlarda garanti yoktur. Tüm arabalar, kamyonlar, otobüsler vb. araçlar, herhangi bir garanti olmadan satılmaktadır.

Alıcının satın alma masrafları (teklif fiyatınıza eklenen ücretler) satış fiyatını artırır.

Açık artırmadaki araçlar için test sürüşü mevcut değildir. Müşteriler satın alma işlemini gerçekleştirdikten sonra arabayı kullanabilirler. Satın almadan önce araç hakında yetkililerden bilgi alabilir veya muayene raporunu inceleyebilirsiniz.

Yukarıda belirtilen dezavantajlara rağmen, Japonya araba pazarı, araçlara olan talep ve itibar neticesiyle sürekli olarak ilginin arttığı bir yerdir. Bu, sadece araçların iyi durumda olması ve Japonya araba pazarı 'nın dünya çapında geliştirdiği güven ve değer ile açıklanabilir.Bu yazı 4918 kere okundu.

Diğer Blog Yazıları